11 Ocak 2008 Cuma

Yosun Hapı (Spirulina)

SPIRULINA NEDİR ?

SPIRULINA mavi-yeşil alglerden mikroskobik bir yosun türüdür.

Proteinler, mineraller ve vitaminler açısından zengin; bir çok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilen doğal bir besindir. SPIRULINA ülkemizde Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) bünyesinde yürütülen 99 BİL 006 no'lu proje kapsamında ilk defa üretilmiştir. Üretimi özel havuzlarda yapılmaktadır. Olgunlaşan SPIRULINAlar sudan süzülerek, kurutulduktan sonra herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmadan doğal haliyle, toz olarak yada tablet haline getirilerek insanların tüketimine sunulmaktadır

TARİHÇE

SPIRULINA her ne kadar 21. yüzyılın süper gıdası olarak tanıtılsa da yüzyıllar önce insanoğlu tarafından keşfedilmiş bir besindir. SPIRULINA'nın Texcoco gölü kıyısında yaşayan Aztekler tarafından tüketildiğine ilişkin en eski kaynak 1524 yılına dayanmaktadır. Ayrıca Çad Gölü kıyısında yaşayan Kanembu kabilesi yerlileri de bu besini çok eski çağlardan beri tanımakta ve yiyecek olarak tüketmektedirler. Ancak ticari kültürlerinin yapılması ve bilimsel anlamdaki çalışmaların başlaması; ürünün 1963 yılında Fransız Petrol Araştırma Enstitüsü tarafından ortaya çıkarılarak, %60-70 oranında protein içeren SPIRULINA, algini laboratuarlarında üretilmesiyle olmuştur. Daha sonra NASA astronotlara besin taEGERTbleti yapılması amacıyla bu alg üzerinde yapılan ilk çalışmalara öncülük etmiştir. Dünya üzerinde bir çok ülkede SPIRULINA üretimi yıllardan beri yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler ve Dünya Tarım Örgütleri tarafından SPIRULINA'nın çocuklar ve yetişkinler için güvenli ve faydalı bir besin olduğu kabul edilmiş ve tüketimi önerilmektedir. Türkiye'de de 3 yıllık bir çalışmanın sonucunda başarı sağlanarak ilk yerli SPIRULINA Ege Üniversitesi EBİLTEM ve Egert Ltd. işbirliğiyle üretilmiştir.

BU ÜRÜN İTHAL Mİ EDİLİYOR?

SPIRULINA uzun yıllardır ithal edilmekteydi. Ancak Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi - EBİLTEM - bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında ülkemizin ilk yerli SPIRULINA üretimini İzmir'deki tesislerde gerçekleştirmiştir.

SPIRULINA HAKKINDA BAZI ÇARPICI GERÇEKLER:
Doğadaki en zengin komple yüksek biyolojik değerde proteine sahiptir. Kendisine en yakın soya fasulyesinden yaklaşık 2 kat daha fazladır
Doğadaki en zengin B-12 vitaminine sahip besindir. En yakın takipçisi dana ciğerine göre 2-6 kat daha fazladır. B-12 kısaca yüksek enerji anlamına gelmektedir.
Doğadaki en zengin organik demir oranına sahiptir. Ispanaktan 58 kat, dana ciğerinden 28 kat daha fazladır.
Doğadaki en zengin antioxidant kaynağıdır. Başlıca sahip olduğu Antioksidantlar; vitaminler B-1 , B-5 ve B-6, Mineraller çinko , mangenezyum ve bakır, amino asitler methionine ve superantioxidant beta-carotene, vitamin E ve selenyum.
Doğadaki en zengin E vitamini içeren besindir. Kendisine en yakın buğday filizinden 3 kat daha fazladır. Sentetik E vitaminine göre , Biyolojik aktivitesi %49 daha fazladır.
Doğadaki en zengin Gamma Linolenic Asit (GLA) içeren besindir. En yakın Çuha Çiçeği yağından 3 kat daha yüksektir.
Doğadaki en zengin klorofile sahiptir. Alfalfa ve buğday bitkisinden 5-30 kat daha fazladır.

* Bu ürün E.Ü. Bilim Teknoloji Araştırma Merkezinin "99 BİL-06" no'lu Projesi kapsamında geliştirilmiştir.

* Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının 01.11.2004 tarih ve G35-0420-00001-8 Sayılı izni ile üretilmektedir.

SPİRULİANIN İÇERİĞİ

10 gram SPIRULINAnın içerisinde bulunan, aminoasit, vitamin oranları aşağıdaki gibidir.

Vitamin içerik/10 gr.SPIRULINA
Vitamin içerik/10 gr.SPIRULINA
Beta Karoten (Provit A) 2300 IU
Siyanokobalamin (B12) 20 mcg
Pridoksin (B6) 80 mcg
Niasin (B3) 1.4 mg
Tiamin (B1) 0.35 mg
Folik Asit 1 mcg
Tokoferol (E) 1 IU
Pantotenik asit 10 mcg
İnositol 6.4 mcg
K vitamini 200 mcg

PROTEİN VE AMONİASİTLER

SPIRULINAın %65 proteinden oluşur. SPIRULINA ve bazı besin maddelerinin protein oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Öte yandan SPIRULINAnın bünyesinde çok sayıda esamsiyel amoniasit de bulunmaktadır.
Protein Kaynağı % Su % Protein
SPIRULINA 5 60-70
Soya 8 36,7
Süt Tozu 4 36
Sardalye 50 20,6
Alabalık 77,6 19,22
Tavuk eti 61,3 17,4
Sığır eti 56,5 12,8
Yumurta 74 5,6
Koyun sütü 81,6 5,6
Yoğurt 86,1 4,8
İnek sütü 88,5 3,2

YAĞ, KALORİ VE KOLESTROL.

SPIRULINA, & 5 oranında yağ içerir. 10 gr.SPIRULINA 36 kaloridir ve hiç kolesterol içermez. Bu demektir ki SPIRULINA düşük kalorili, kolesterolsüz ve düşük yağ oranlı protein kaynağıdır.

VİTAMİNLER

Doğal Beta-Karoten :( Provit-A)

10 gr SPIRULINA, 2300 IU beta-karoten içerir. Beta karoten A vitamini öncüsüdür. İnsan vücudu sadece ihtiyaç duyduğu anda beta-karoteni A vitamine çevirir.

SPIRULINA, beta-karoten dışında antioksidan özellik taşıyan 10 çeşit karotenoid içerir. Bu karotenoid ve ksantofiller vücudun değişik alanlarında fonksiyon gösterirler ve diğer esansiyel vitaminler ve minarellerle birlikte etki ederler.

Vitamin B12 ve B-kompleks Vitaminler:

10 gram SPIRULINA, 20 mg demir bulunur. SPIRULINAnın içeriğindeki demir, insan vücudu tarafından kolaylıkla emilir.

Demir:

10 gram SPIRULINAda 10 mg demir blunur. Spirulinın içeriğindeki demir, insan vücudu tarafından kolaylıkla emilir.

Kalsiyum, Magnezyum, Çinko ve Diğer Eser Elementler:

Kalsiyum kemikler ve nöral iletim için gereklidir. Magnezyumun, vücudumuzda kalsiyum emilimini kolaylaştırmak, kan basıncını düzenlemek gibi etkileri vardır. Öte yandan insan vücudu enzim sistemlerinin fonksiyonu ve diğer fizyolojik olaylar için esansiyel minerallere ihtiyaç duyarlar. 10 gram SPIRULINA, günlük manganez ihtiyacının %25'ini, krom ihtiyacının %21'ini, selenyum ihtiyacının da % 14'ünü karşılar.

ESANSİYEL YAĞ ASİTLERİ

İnsanların günlük beslenmeyle alınan yağ asitlerine ihtiyaçları vardır. SPIRULINA, % 4-7 oranında esansiyel yağ içerir. 10 gr.SPIRULINA, başta linolenik ve gama linolenik asit olmak üzere225 mg. esansiyel yağ asidi içerir. Gammaliolenik asit, prostoglandin sentezinde kullanılır. prostoglandinlerin ise vücuda bir çok fonskiyonu vardır.

DOĞAL PİGMENTLER

Phcycocyanin:

Pigmentler, insan metabolizmasında gerekli çok sayıda enzimin sentezlenmesinde yardımcıdırlar. SPIRULINA, bu koyu rengini, güneş ışığının değişik boylarında üretilen doğal pigmentlerden alır. Phcocyanin, SPIRULINAnın yapısında demir içeren en önemli pigmentir. Bu pigment, spirulanın tüm ağırlığının, % 14'ünü oluşturur.

Klorofil: Yeşil besinlerinin genel özelliği, yüksek klorofil içermeleridir. Klorofil, temizleyen ve detoksifiye eden bitkisel besin içeriği olarak bilinir. Yeşik rengi içerdiği magnezyum iyonuna bağlıdır.

Karotenoidler: (Doğak antioksidanlar)

Spirulanın pigmentlerinden yarısı karotenlerden oluşur. Bu karotenlerden beta-karoten en iyi bilinmesiyle birlikte çok sayıda karotenoid vücudumuzun değişik bölgelerinde antioksidan etkiler gösterirler.

ENZİMLER

Enzimler, kimyasal reksiyonların katalizörleridir. Vücudumuzda binlerce enzim değişik reaksiyonlara aracılık eder. SPIRULINA da çok sayıda enzim içerir. Bunlardan biri süper oksit dismutazdır.

ÖNEMLİ DUYURU

Son günlerde medyada, yosun kapsüllerinin sağlığa zararlı olduğu ve bu nedenle sağlık bakanlığı tarafından toplatıldığına dair haberler yayınlanmaktadır. Haberlere konu olan bu ürünler, kaçak yollarla, özellikle Çin'den getirilen ve izin belgesi olmayan ürünlerdir. Zayıflatan yosun kapsülü adı altında internet ve aktarlarda satılan bu ürünler, yosun özleri ( SPİRULİNA değil) yanı sıra, reçete ile satılan bazı zayıflama ilaçlarının etken maddesi olan Sibutramin içermektedir.

Sibutramin, açlık duygusunu azaltmak üzere merkezi sinir sistemine etki eden bir kimyasal moleküldür. Ancak, doktor reçetesi ile ve tıbbi kontrol altında kullanılması gereken bir ilaçtır , çünkü uygun olmayan bir kullanım sonucu kalp ve damar sisteminde, gastro-intestinal sistemde, merkezi sinir sisteminde, deride, duysal organlarda ağır yan etkilere yol açabilmektedir. Ve özellikle, başka ilaçlarla birlikte (bazı anti depresanlar, bazı migren ilaçları, öksürük, nezle tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar...) alındığında dikkatli ve hassas olmak gerekmektedir.

EGERT SPİRULİNA yosun tabletleri içerisinde kesinlikle, yan etkilere neden olabilecek Sibutramin ya da benzer bir kimyasal madde bulunmamaktadır. Ürünümüz E.Ü. Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezinin '99 BİL-006' projesi kapsamında geliştirilmiştir. EBİLTEM- EGERT ortaklığıyla Ege Üniversitesi'ndeki seralarda, Tarım bakanlığının 01/112004 tarih ve G35-0420-00001-8 sayılı izni ile üretilmiş olup habere konu olan ürünle, ürünümüzün hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

BİLGİLERİNİZE DUYURULUR. SAYGILARIMIZLA.

Kaynak: www.egert.com.tr

UYARI: SAHTELERİNE DİKKAT

Son zamanlarda pek çok sayıda ziyaretçilerimizden gelen emailerden ve ve kendi bizimde izlenimlerimizde dayanarak, piyasada sahte olabilecek yosun haplarının satılmakta olduğunu görüyoruz. Lütfen başka yerden alacağınız yosun haplarının güvenirliliği konusunda çok dikkatli olmanızı ve sadece ucuzdur diye sağlığınızı tehlikeye atmamanızı rica ediyoruz....

Tüm ilgilenenlere duyurulur.... edit...

UYARI:

Sayın ziyaretçilerimiz, son iki aydan fazladır yosun hapı ile ilgili bize ulaşan sayısız email ve telefon ve online görüşmelerden edindiğimiz bir takım sonuçları sizinler paylaşmak ve yosun hapına karşı daha bilinçli yaklaşmanız konusunda faydası olacağını düşündüğümüz aşağıdaki sonuçları sizinle paylaşmak istedik..

Hapı Alanların yaşadıkları sorunları şu başlıklar altında toplayabiliriz.

1- Hapı alanların bir kısmı, spirulina sözcüğünü hapın markası olduğunu zannetmişler, üzerinde sırf spirulina yazıyor diye, markasına, sertifikasına veya kalitesine dikkat etmeksizin satıcıdan ürünü almışlardır. Bu ziyaretçilerimiz, genelde bu şekilde aldıkları haptan memnun olmadıkları yada yan etkilerine maruz kaldıkları konusunda izlenimlerini aktarmışlardır.

2- Ege Üniversitesi'nin üretimidir diye almışlardır fakat haptan hiç memnun kalmamışlar yada bir takım yan etkilerine maruz kalmışlardır. Bizim bunlarla yaptığımız yazışmalarda istinasız hepsi, şu şekilde sonuçlanmıştır. Hapı Ege üniversitesinin hapı olduğunu zannederek almışlar, ancak aldıkları hap Üniversitesinin hapı değildir, ve bu ziyaretçilerimiz ya bilinçli davranmadıklarından yada satıcıların art niyetinin kurbanı olmuşlardır.

3- Yine kalite ve markasına dikkat etmeksizin, her satılan yosun hapının aynı olduğunu zannederek en ucuz olanına yönelmişler ve bu şekilde alıp, haptan hiç memnun kalmadıklarını yada yan etkilerine maruz kaldıklarına dair bize mail yazmışlardır. Bizim yine tavsiyemiz, ucuzdur diye sağlığınızı tehlikeye atmamanız...

0 yorum: