8 Ocak 2008 Salı

Tofu - Biberli (Soya peyniri)

Soya peyniri soya sütünün çökeltisinden elde edilir. Bitkisel proteini yüksek tofu salatalarda, çorbalarda kullanılabildiği gibi süzme peynir gibi de kullanılabilir.

Tofu peyniri buzdolabında tuzlu su içinde muhafaza edilir. Suyu 2 günde bir değiştirilmelidir.

Tarihçesi: Tofu Çin'de ilk olarak M.Ö. 200 civarında kullanılmaya başlanmıştır. Nasıl bulunduğu tam olarak bilinmese de Çinliler arasında yaygın olan bir söylentiye göre tofu, bir kaza sonucu bulunmuştur. Çinli bir aşçı pişirilmiş ve püre yapılmış soya fasulyesine tat vermesi için nagari eklemiş ve bildiğimiz tofuyu bulmuştur.
Tofu bugün Asya'da çok yaygın bir yiyecektir. Bu lezzetli gıda binlerce tofu dükkanında taze olarak hazırlanmakta ve sokaklarda satılmaktadır.
Tofu kendine özgü tadı ile özgün bir peynirdir. Tofu eklendiği her tür çeşniyi absorbe etme kabiliyetine sahiptir.
Tofuyu bir tencere çili sosuna koyarsanız çili biberinin tadını alır. Tofu peksimetini çorbaya da katabilirsiniz.


TOFU TÜRLERİ

Amerika'daki şarküterilerde üç çeşit tofu bulunmaktadır.
* Katı tofu, yoğun ve katı haldedir. Karıştırılarak kızartılan gıdalar, çorbalar ya da ızgaralarda ve tofunun şeklini kaybetmemesini istediğiniz her yerde kullanabilirsiniz.

Katı tofuda protein, yağ ve kalsiyum içeriği diğer tofu çeşitlerine göre daha fazladır.
* Yumuşak tofu, tofu karışımı isteyen tariflerde ya da Oryental çorbalarda kullanılabilir.
* İpeksi tofu, kaymaksı, hardal benzeri bir ürünün elde edildiği farklı bir yöntem ile hazırlanır. İpeksi tofu pürelere ya da karışık yemeklere iyi gider. Japonya'da ipeksi tofu olduğu gibi ve biraz soya sosu ile doğranmış yeşil soğan ile yenir.


TOFUNUN BESİN DEĞERİ

Tofu yüksek nitelikli proteinler açısından zengin olup iyi bir B vitamini ve demir kaynağıdır.Tofunun içeriğindeki kalorinin yarısı yağlardan gelse de 100 gr. tofuda yalnızca 6 gram yağ bulunur. Doymuş yağ oranı azdır ve kolestrol içermez. Genel olarak tofu ne kadar yumuşaksa yağ oranı da o denli düşüktür.

Tofu sodyum kısıtlaması olan diyetler için iyi bir alternatif teşkil eder.


TOFUNUN KULLANIMI İLE İLGİLİ İPUÇLARI

Tofu herkese hitap eder. Yaşlı insanlar ve çiğnenmesi, hazmı kolay ürünleri tercih edenlere, meyve ve sebzeli tofu püresi çocuklar için güzel bir protein besinidir.

Özellikle hayvansal ürün tüketmeyenler için vazgeçilmez bir protein kaynağıdır.

0 yorum: