23 Aralık 2007 Pazar

Vejetaryenin kanser riski az

Araştırmalar, vejetaryenlerin etçil beslenenlere oranla kansere yakalanma riskinin daha az olduğunu gösteriyor.

Araştırmalara göre, her üç kanser hastasından birinin beslenme alışkanlığı nedeniyle kansere yakalandığı, fazla sebze ve meyve tüketiminin bağırsak kanserine yakalanma riskini yüzde 18, mide kanserine yakalanma riskini ise yüzde 28 azalttığını belirtiliyor.

Kocaeli Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürü Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Berna Ayakta Şerifi, “Araştırmalar, vejetaryenlerin etçil beslenenlere oranla kansere yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermektedir” dedi.

Şerifi, bol sebze ve meyve yiyen kişilerin akciğer, bağırsak, göğüs, rahim ağzı, nefes borusu, ağız boşluğu, mide, mesane, pankreas ve yumurtalık kanserine yakalanma olasılıklarının diğer kişilere oranla daha az olduğunu söyledi.

Şerifi, fazla sebze ve meyve tüketiminin bağırsak kanserine yakalanma riskini yüzde 18, mide kanserine yakalanma riskini ise yüzde 28 azalttığını bildirdi.

Dr. Şerifi, sebze, meyve, ekmek, makarna, şehriye, pirinç, tahıllar, posalı gıdaları fazlaca tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma olasılığının tüketmeyenlere oranla daha az olduğunu belirterek “Araştırmalar, vejetaryenlerin etçil beslenenlere oranla kansere daha az yakalandığını göstermektedir. Bu, hiç et yememek anlamına gelmemelidir. Az miktarda yağsız et sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir. Vejetaryenlerin kanserden korunmalarının nedeni bol sebze ve meyve yemelerine bağlanabilir. Meyve ve sebzeler yüksek düzeyde antikansorojen içerikleriyle vücudun korunma mekanizmasını genetik bozulmalara karşı uyarıyor ve kanserojen etkiyi yavaşlatıyor. Meyve ve sebzece zengin besinlerle beslenen insanlar, akciğer, ağız, mide, bağırsak, rektum, göğüs, pankreas ve mesane gibi pek çok kansere karşı daha az risk taşımaktadır” dedi.

FARKLI RENKLERDE SEBZE, MEYVE TÜKETİMİ
Meyve ve sebzeler ile vitamin ve minerallerin hastalık savaşçısı olduğunu ifade eden Şerifi, kansere karşı domates, havuç, ıspanak, marul, kırmızı biber, brokoli, kiraz, vişne ve çilek tüketiminin önem taşıdığını söyledi:

“Antioksidan vitaminler olarak bilinen A, C ve E vitaminlerinin yetersiz miktarlarda alınması kanser nedenlerinden birisidir. Bunun yanında riboflavin, kolin, pantotenik asit, tiamin vitaminleri ile çinko, selenyum, nikel, iyot, molibden, demir ve magnezyum minerallerinin yeterli miktarda alınması kanserin önlenmesi için gereklidir.”

0 yorum: