23 Aralık 2007 Pazar

Kübalıların uzun yaşam sırrı

Küba’da yapılan bir araştırma, uzun yıllar yaşayan Kübalıların sırrının, düzenli yaşam, az alkol kullanımı, çok kahve-puro tüketimi ve seks olduğunu ortaya koydu.

Ülkede yaşam süresinin rekor düzeyde olduğu Villa Clara bölgesinde Doktor Nancy Nepomucemo liderliğinde yapılan araştırmaya, 100 yaşına ulaşmış 54 kişi katıldı. Katılımcıların çoğunun zihinsel faaliyetlerinin yerinde olması ve ağır işlerine devam etmeleri araştırmacıları şaşırttı.

Araştırmada, katılımcıların yüzde 95’inin balık, yumurta, süt, beyaz et ve sebzeye dayalı beslenme alışkanlıkları olduğu ortaya çıktı. Bu kişiler, yaşamlarının düzenli olduğunu, alkolik olmadıklarını, ancak puro ve kahve tüketimlerinin çok olduğunu, ilgi alanlarının çok geniş olduğunu ve seks de dahil olmak üzere birçok şeyin kendilerini motive ettiğini söylediler.

Araştırma ayrıca, 100 yaşındaki katılımcıların yüzde 60’ının “yaş rekoru kırmış” akrabalara sahip olduğunu da gösterdi. Küba’da ortalama yaşam süresi 76 yıl, ancak Villa Clara, 78 yılla rekoru elinde tutuyor.

Birkaç yıla kadar, ortalama yaşam süresini 80 yıla çıkartmayı amaçlayan Küba, bu hedefe ulaşmak için birçok araştırma yapıyor.

11,2 milyon nüfuslu ülkede, 3 binden fazla 100 yaşına gelmiş ve 1,6 milyon 60 yaşını geçmiş kişi bulunuyor.

Ağustosta 80 yaşına basan Küba lideri Fidel Castro’nun özel doktor ekibinin başhekimi Eugenio Salman Hüseyin himayesinde birkaç yıl önce “120 yaşındakiler Kulubü” kurulmuştu. Kulüp, bu yaşa ulaşmak için halka uygun yaşam biçimini öğretmeyi amaçlıyor

0 yorum: