18 Aralık 2007 Salı

Mükemmel seks

YİYECEKLERİN CİNSEL İLİŞKİDEKİ ROLÜNÜ ARAŞTIRAN UZMANLARDAN ERKEKLERE ÖZEL "AŞK MENÜSÜ"
Mükemmel seks için "kahvaltıda çilek"
Cinsel gücünüzü arttırmak için dağ bayır dolaşıp adını bile duymadığınız otların peşinde koşmaya gerek yok. Bilimadamları doğru zamanda, doğru miktarda alınan vitamin ve minarellerin cinsel gücü arttırdığını belirtiyor. Yatağa girmeden önce hangi yiyeceklere iltifat etmek gerektiğini saptayan uzmanlar, bu bilgilerden yola çıkarak erkeklere özel bir de menü hazırladı. Deneyin, hem afrodizyak kâbusundan kurtulacaksınız, hem de karnınız doyacak....
Arayış çok eskilere dayanır. Cinsel gücü arttırmak için afrodizyakların peşine düşen insanoğlunun bu serüveni daha ne kadar sürer bilinmez, ama bu arayışın her toplumda farklı bir "afrodizyak kültürü" yarattığını söyleyebiliriz.
Çin'de, dokununca şiştiği için erkeğe iktidar gücü vereceği düşünülen deniz salyangozundan yapılmış bir yemek afrodizyak kabul edilir örneğin. Başka bir ülkede "erkek keklik başı," bir diğerinde ise "suaygırı burnu" gözde yiyecekler arasındadır. Seçenekler saymakla bitmez ve bu çeşitlilik, işin ciddiyetini anlamaya yeter de artar bile.

Psikologlar, yenmez yutulmaz gibi görünse de bütün bu ilginç seçeneklerin varolan duruma katkısı olabileceğini söylüyor. Ama siz yine de "Ağzımın tadını bozmayayım" diyenlerdenseniz üzülmeyin; cinsel gücü arttıran afrodizyakları arayacağınıza vitamin, mineral ve çeşitli otlardan oluşan lezzetli bir diyetle de isteğinize kavuşabilirsiniz.

Cinsel gücü arttırmak için vücudun ihtiyacı olan yiyeceklere nasıl ulaşacağınızı, hangisinden ne kadar kullanmanız gerektiğini araştıran diyet uzmanları erkeklere özel bir menü bile hazırladı: Ama önce sizi "uçuracak" vitamin ve minarelleri, doğru yiyecekleri tanımanız gerekiyor. Uzmanlar bu ayrıntıları Amerikan "Men's Health" dergisine anlattı.

Seks minerali çinko
Doğru vitamin ve mineraller kullanıldığında ve doğru miktarlarda alındığında erkeklerin cinsel güçlerini kolayca arttırabileceklerini söyleyen uzmanlar işe çinkoyla başlıyor. Gerçi tüm mineraller vücut için önemlidir ama çinko, diğerleri arasında "ağır işçi" olarak bilinir, yani ağır işleri yapan mineraldir. Eğer kısır değilseniz, gücünüz hâlâ yerindeyse, rahatça ereksiyon olabiliyor ve bu durumun daha uzun yıllar sürüp gidecebileceğini hissediyorsanız herşeyi çinkoya borçlusunuz. Bu mineral sperm üretimi için çok önemli. Çinko stoğunun azalması ise, sperm sayısının ve testosteron seviyesinin düşmesine neden oluyor.

Her ereksiyon için günlük ihtiyacınızın üçte biri kadar, yani 5 mg. çinko harcarsınız. Ancak harcanan çinkoyu geri almak da kolaydır. İrice bir biftek günlük çinko ihtiyacınızın tümünü karşılarken, tek bir istiridye "depoyu doldurur." Hindi, tahıl ve baklagillerde de bol çinko bulunur.

Kerevizin gücü
Hâlâ kadınları size kul köle edecek parfümü arıyorsanız boş yere uğraşmayın. Tek ve gerçek seks iksirini arayan bilimadamları araştırmalarını, kerevizde de bulunan güçlü erkeklik hormonu androsteron üzerinde yoğunlaştırdı. Araştırmalara göre androsteron vücuda girdikten sonra terle dışarı atılıyor. Siz kereviz yedikten sonra, tam anlamıyla kokusunu alamasa da partnerinizin, kadınları çektiğine inanılan androsteron sayesinde size iyice sokulduğunu göreceksiniz. Kereviz sayesinde yıllık ortalama performansınız öyle aman aman artmasa da düşük kalorili, bol lifli bir yiyecek yemiş, dişlerinizi temizleyip, ağız kokunuzu gidermiş olursunuz.

"Kahvemi yatağa isterim"
Sabah içtiğiniz bir fincan kahve sadece "afyon patlatmıyor." Günde en az bir fincan kahve içen erkek ve kadınların, kendilerini diğer insanlara göre en az iki kat daha fazla seksi hissettikleri söylenir. Bunu uygulayan erkeklerin aynı zamanda ereksiyon sorunuyla da daha az karşılaştıkları bilinir. Uzmanlar sabah içilen bir fincan kahvenin cinsel gücü olumlu etkileyeceğini söylüyor. Ama siz yine de temkinli olun ve fincan sayısını abartmayın. Art arda içilen kahveler sizi giderek daha seksi değil, daha sinirli yapabilir; unutmayın.

Serotonin düştü, süt iç!
Artık güzel kadınları gördüğünüzde kendinizi iyi hissetmiyor, ereksiyon süreniz giderek azalıyor, sperm sayınız bir elin parmaklarını geçmiyorsa, sorunun kaynağı serotonin seviyesinin düşüklüğü olabilir. Bu son derece gerekli "madde"yi beyin, içinde karbonhidrat ve triptofan bulunan besinleri birlikte aldığınızda üretiyor. Bir amino asit olan triptofan et ve süt ürünlerinde bulunur.

Serotonin seviyesini düşüren etkenlerin başında stres geliyor. Belki de bu yüzden uyku getiren bir madde olan triptofan, serotonin üretme denkleminin temel taşlarından biri. Triptofan ve karbonhidratları birlikte yediğinizde rahatlayıp gevşediğiniz için vücudunuz serotonin üretme fırsatını buluyor. Serotonin üretilince de gücünüz yerine geliyor. Vücudunuzdaki triptofan seviyesi için endişelenmeyin. Balık, tavuk ya da kırmızı eti, ekmek ya da hamurişiyle yerseniz sorun kalmıyor.

Kalsiyumu unutmayın
Kalsiyum yoksa havai fişek gösterisi de yok. Orgazmdan sorumlu(!) olanlar da dahil, bütün kaslarınız kasılıp gevşerken vücudunuz yakıt olarak kalsiyum kullanır. Süt ürünleri, balık (özellikle konserve sardalya), ekmek ve yeşil sebzeler kalsiyum açısından zengindir.

Kolesterol; çoğu zarar
Kuru fasulye, yulaf ezmesi ve kabuklu meyveler gibi kolesterol düşüren yiyecekler dolaşım sisteminin düzenlenmesini de sağlar. Kolesterolün tıkayabileceği damarların arasında ereksiyonu sağlayan damar da var. Bu yüzden kızartma, yağ ve kırmızı et gibi kolesterol yükselten yiyeceklerden kaçınmak yararlı olacaktır. Ereksiyon sırasında penise normalden on kat daha fazla kan gider, ancak damarlar tıkanırsa sertleşme istendiği ölçüde olmaz.

Kolesterol miktarını kontrol altına almanın en iyi yolu diyetinizin en fazla yüzde 30'unu yağa ayırmanızdır.


VİTAMİNLERİN DİLİ

B: Aşkın yakıtı
Eğer vücudunuzdaki tiamin ve niasin seviyeleri düşükse yatakta bir Ferrari olmanız mümkün değil. Kuşkonmaz, tahıl, fıstık gibi ürünlerden alınabilen B vitaminindeki tiamin maddesi vücut hücrelerinizin ürettiği enerji miktarını arttırıyor. Et ve baklagillerde mevcut niasin ise kanı sulandırarak akışını hızlandırır. Bu durum, mutlu sona yaklaşırken vites değiştiren kalbinizi de oldukça rahatlatır. Üstelik niasin, testosteron yapımı için de gereklidir.

Çoğu kişi B vitaminini normal diyetle yeterli düzeyde alır. Özellikle alkol niasin seviyesini düşürdüğü için dikkatli tüketilmelidir.

"C"anım de bana
C vitamini deriyi yumuşak ve canlı tutarak karşı cinsi cezbetmenizi sağlar. Bir antioksidan olarak spermlerinizi serbest radikallerden korur. C vitaminin portakalsuyu, çilek ve kivide bulunduğunu biliyorsunuz. Ama domates ve yeşil sebzelerde de C vitamini bulabileceğinizi unutmayın.

"E"ee, dile kolay!
E vitamini testosteronun parçalanmasını engellediği için libidonuzu göklere çıkarır. Fındık, yağlı tohumlar, tahıllar, meyve ve sebzelerin hepsi iyi kaynaklardır. Ayrıca E vitaminini tablet olarak bulmak da mümkün. Ama günde 100 UI'dan fazla almamalısınız çünkü yüksek dozların tansiyonu arttırdığı biliniyor.


MENÜYE BAKMADAN YATMA
Afrodizyak peşinde koşacak gücünüz ve zamanınız yoksa endişelenmeyin. Yediklerinize dikkat ederek de cinsel gücünüzü koruyabileceğinizi söyleyen uzmanlar özel bir menü de hazırladı.

Kahvaltı
Bir fincan koyu kahve (kafein patlaması için)
Bir kase çilek (C vitamini)
İki dilim kızarmış esmer ekmek (kalsiyum, tiamin)
Muz (riboflavin)
Yarım tas sütün içine Müsli (çinko, kalsiyum)

Öğle yemeği
Etli sandviç (çinko, kalsiyum, tiamin)
Bir bardak süt (kalsiyum)
Fırında patates (C vitamini)
Bezelye (niasin)

Akşam yemeği
Tavuk göğüs (niasin)
Pilav (prostatınızı korumak için)
Kuşkonmaz (tiamin)

Ara öğünler
Yarı yağlı yoğurt (kalsiyum)
Fıstık (tiamin)
Kereviz (androsteron)

Kalori: 2200; Protein: 152 gr. (toplam kalorinin % 27'si), Karbonhidrat: 246 gr. (% 44), Yağ: 74 gr. (% 30), Lif: 25 gr., Kolesterol: 282 mg., Sodyum: 1589 mg.

0 yorum: