18 Aralık 2007 Salı

İşyerinde Seks

57 yaşındaki patronundan şikayet eden 32 yaşındaki genç kadının yazısı Fortune dergisinin �Ask Annie' sütununda, Ekim 2002 sayısında yer aldı. Genç kadın orta ölçekli bu şirkette iyi bir kariyere sahip olduğuna inananarak, patronu ile iş yemeğine çıkmakta bir zarar görmez. Fakat patron (evli) ile yemek iş ile ilgili olmayan duyguların ortaya dökülmesi ile sonuçlandığında, genç kadın yemeği bırakıp yalnız olarak evine döner. Hikayeye göre sonrasında patron kendisi ile neredeyse hiç konuşmaz ve genç kadın gazeteye yazarak Anni'den patronu ile yüzleşip yüzleşmek konusunda tavsiye ister.

Annie cevap olarak genç kadına hiç bir şey olmamış gibi davranmasının daha iyi olacağını ve yeniden rahatça çalışabileceği bir güven ortamı yaratmasını önerir. Diğer bir deyimle: Patron reddedildiği için duyguları incindi ve durumu düzeltmek kadına kaldı, yani eğer genç kadın işinin devam etmesini istiyorsa patronun iyi hissetmesini sağlamak zorunda.

Tahmin edebileceğiniz gibi dünyanın her yerinde, kariyerinde yükselmek isteyen pek çok kadın benzeri durumlarla karşılaşmakta ve ne yazık ki en çok zarar gören kişiler gene hep kadınlar olmakta.

Aslında kadınların bir türlü kavrayamadığı gerçek: Olayların olmasını bekleyip tepki vermek yerine, durumu kontrol ederek olayların oluşmasını engellemek gerektiği. Bunun için bazı öneriler...


Rahatlık seviyesi

İster üst düzey olsun ister sizinle eşit seviyede olsun, hedefiniz şirketinizdeki erkeklerle sınırlı bir rahatlık seviyesi oluşturmak. Öyleki herhangi bir cinsel talep söz konusu bile olmamalı. Şirkette dost imajınız olmalı, hatta sırdaş bazende rakip ama saygısızlığa izin vermeyeceğiniz bilinmeli. İş ilişkisi kurmayı istemelisiniz, şirket için vazgeçilmez biri olmayı (ki kaybetmeyi göze alamasınlar). Çalıştığınız insanlar onları desteklediğinizi, iyi ve başarılı olmaları için çaba sarfettiğinizi hissetmeliler. Hakettikleri krediyi verin ve karşılığında aynı davranışı bekleyin.

Dolayısıyla ilk adım ilişkilerinizde kontrolü ele almak olmalı. Pozisyon olarak eş düzeyde olduklarınız ile arkadaşlık temelinde ilişkiler kurun. Yöneticileriniz ile saygılı (ama çok yetenkli) eleman rolünü üstlenin. Bazı kadınlar bunu doğal olarak başarır, bazılarının üzerinde biraz çalışması gerekir.

İkinci adım imajınız üzerinde çaba sarfetmek. Unutmayın bazı erkekler için herhangi bir yakınlaşma seks için davet anlamı taşır dolayısıyla, bu tür kişiler ile aranıza sınır çizmeyi bilin. Herşeyden önce arkadaşlık ile flört etme arasındaki farkı öğrenin. Her kadın beğenilmeyi sever fakat işyerinde beğenilme arzunuzun önüne geçin ve cinsiyetinizi değil arkadaşlık kalitelerinizi ön planda tutun; çünkü bedelini ödemek zorunda kalabilirsiniz.


İstenmeyen durumlar ile başetmek

Her kadın bir erkeğin pasını atlatmayı bilir. Ama işin içinde kariyeriniz söz konusu olduğunda radikal davranışlardan kaçınmak zorunda kalabilirsiniz.

Karşınızdaki erkeği reddetmeden önce karakterini iyice anlamış olmaya özen gösterin: kaplan ise evinden uzak durun, ayı ise sadece kış uykusunda iken yaklaşın, köpek ise muhtemelen ısırmaz sadece havlar.

Mizah her zaman ciddi yaklaşımları hafifletir. Şakalar yaparak hafife alın, yada konuyu değiştirin, iş ile ilgilenmeye dönün yada çocuklarını sorun. Konuşmanın yönünü değiştirmeye çalışın ama mesajınızın net ve anlaşılır olmasına özen gösterin. Şaka yaptığını düşündüğünüzü gösterin: �Çok komiksin; bana kardeşimi hatırlatıyorsun' -yada daha kötüsü - �bana babamı hatırlatıyorsun'. En sonunda hiç biri işe yaramıyorsa sadece kısa bir hayır deyip yorum yapmadan uzaklaşın. Açıklama yapmaya çalışmak durumu daha kötüleştirir, kişiyi daha fazla utandırır.

Söz konusu kişiyi reddettikten sonra hemen güvendiğiniz bir iş arkadaşınıza durumu anlatın. Kişi ile sadece iş ilişkiniz olduğunu belirtin ve onunla hiç bir yerde yalnız kalmamaya özen gösterdiğinizi ifade edin. Unutmayın işler beklediğiniz gibi gelişmez ise şirket prosedürü doğrultusunda hareket etmeniz gerekebilir.


Ve Aşk

Bütün yaklaşımlar istenmez diye bir kural yok. Şu bir gerçek ki pek çok kişi evleneceği insanı iş yerinde tanır. Peki birbirine aşık olmuş iki insan iseniz ne yapacaksınız?

Öncelikle patronunuzu haberdar edin. Eninde sonunda ilişkiniz nasılsa ortaya çıkacaktır, dolayısıyla dürüstlüğünüz en azından artı bir puan olur. Ayrıca önceden haber vermek, ilişkinizin şirket açısından bir tehdit yaratıp yaratmadığını ve birinizin transferinin gerekip gerekmediğini düşünme fırsatı tanır.

İkinci olarak, şu kuralı asla akıldan çıkarmayın: İş ve aşk ayrıdır, ve ikisinin asla birleşmesine izin vermeyin. Firma tarafından maaşınız ödenirken tüm enerjinizi ve dikkatinizi vermekle yükümlüsünüzdür. Ayrıca iş yerinde kişisel hayatınızı ortaya koymak dedikodudan başka bir şey yaratmaz. Bu da şirket içindeki isminiz için pek iyi olmaz.

Sonuç olarak iş dünyası, tüm gelişmesine rağmen hala erkeklerin hakim olduğu bir dünya. Pek çok durumda kadınlara tek seçenek bırakılır: İstifa... Durumu bu seviyeye getirmemek için kontrolü elinizden bırakmayın.

0 yorum: