3 Şubat 2008 Pazar

Kuaförde hepatit C riski

Kuaförde hepatit C riski
Hepatit c'nin bulaşması konusunda özellikle kuaför salonlarının rolü olduğu düşünülüyor.

ABD'deki Mounth Sinai Üniversitesi Karaciğer Nakli Direktörü Prof. Dr. Şükre Emre, "Hepatit c hastalığı şu an dünyadaki en önemli sorunların başında yer alıyor" dedi.
Emre, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi konferans salonunda düzenlenen "Günümüzde Karaciğer Nakli" adlı konferansta yaptığı konuşmada, karaciğer nakli konusunda katılımcılara bilgiler verdi.

Özellikle hepatit c hastalığının dünya için ciddi tehlike oluşturduğunu belirten Emre, şunları kaydetti:

"Hepatit c hastalığı şu an dünyadaki en önemli sorunların başında yer alıyor. Hepatit c hızla ilerleyecek ve 2020 yılında en üst seviyeye çıkacaktır. Hepatit c'nin bulaşması konusunda özellikle kuaför salonlarının rolü olduğu düşünülüyor. Hijyen kurallarına dikkat edilmemesi nedeniyle bu sinsi hastalığın yayılması artıyor. Herkesin bu konuda daha duyarlı davranması gerekiyor."

Emre, Avrupa'da akut karaciğer yetmezliğinin önemli bir sorun oluşturduğuna dikkati çekerek, alkolden kaynaklanan karaciğer hastalığının da karaciğer yetmezliğinde önemli paya sahip olduğunu ifade etti.

İlk başarılı karaciğer transplantasyonunun 1968 yılında gerçekleştiğini belirten Emre, bu tarihten sonra birçok başarılı ameliyat yapıldığını kaydetti.

Emre, ameliyat sonrası bakımın da önemine değinerek, "Ameliyat sonrası gerekli testlerin yapılması ve bakım çök önemlidir. Ameliyat sonrasında enfeksiyonun en önemli geçiş yolu bizleriz. Yani sağlık personeli. Bu nedenle sağlık personelinin tüm hijyen kurallarına dikkat etmesi gereklidir" diye konuştu.

0 yorum: