3 Şubat 2008 Pazar

Tembel olma, baharı yakala

Tembel olma, baharı yakala!
Havaların ısınmasıyla birlikte metabolizmada oluşan değişiklikler, kendimizi yorgun, halsiz ve mutsuz hissetmemize sebep oluyor.
Bahar, en riskli mevsimlerden! Doğadaki değişimi tüm güzelliği ile yaşıyor da olabilirsin, bahardan bir tokat yiyip karamsar, halsiz bir kıza da dönüşebilirsin. O yüzden yapman gerekenleri iyi bilmelisin!
Hava sıcaklıkları değiştikçe, vücudumuzun dengesi de değişiyor, bu yüzden olumsuz birçok şey yaşıyoruz. Hava kirliliği, trafik, sanayi atıkları ve bahar mevsiminde havadaki elektrik yükünün daha da arttığını hesaba katarsak, durumumuzun böyle olması kaçınılmaz. Üstelik saman nezlesi, hapşırma, öksürük gibi şikayetler de bu geçiş mevsiminin bir başka özelliği.Mutlu olmak için, bunlardan kurtulup kendini pozitif enerjiyle dolduracak bir şeyler yapman gerektiğine göre, hemen işe koyulmalısın! Uyku

Kendini zinde hissetmen için, en az yedi saat sürecek, sağlıklı ve düzenli bir uyku çok önemli. Her zaman alışılagelmiş uyku ritminde kesinlikle ani bir değişiklik yapmamalısın. Ayrıca rahat bir uyku için, günlük bütün stresleri unutarak yatağa girmelisin. Odanın havalandırma ve aydınlatmasına dikkat etmeyi de unutma! Temiz ve havadar bir odada uyursan, sabah zinde bir şekilde uyanırsın. Tatlı rüyalar :)

GörüntüAynaya şöyle bir bak. Ne görüyorsun? Kendini yenilemenin zamanı gelmiş mi? Eğer cevabın evet ise, hayatına ve görünümüne özen göstermelisin. Baharda nasıl ki çiçekler açıyor, etraf yeşilleniyor, sen de doğanın sesine kulak ver ve kendini yenile. Hemen gardırobuna göz at; kışlık kıyafetlerini paketle ve kaldır. Yeni sezonda giyebileceklerini gözden geçir, ihtiyaçların için bir liste yap, sonra da doğruca alışverişe çık!

Beslenme

Yeme içmene çok dikkat etmelisin. Yemek saatlerin mutlaka düzenli olmalı, öğün atlamamalısın. Bilinçli bir Heygirl Kızı olarak güne kahvaltısız başlamaman gerektiğini zaten biliyorsun. Bu, gün boyunca enerji dolu ve zinde olman için ilk adım. Eğer illa ki "kahvaltı yapamam" diyorsan, beş dakikada hazırlayacağın sütlü mısır gevreği, gerekli vitamin ve kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

VitaminBaharın başlamasıyla birlikte vücudunun daha çok vitamine ihtiyaç duyduğunu unutma. Bunun için bol bol sebze meyve tüketmelisin. Özellikle B ve C vitaminleri içeren sebze, meyveler; domates, çilek, patates ve kayısı yemeye çalış.

Çikolata keyfi

Mutluluğunu artırması için arada sırada minik bir çikolata kaçamağı yapmaktan zarar gelmez canım! Kendini bitkin hissettiğin zamanlarda küçük bir parça çikolatayı gönül rahatlığıyla yiyebilirsin.

Dondurma

Çikolatalı, limonlu, karamelli... Senin dondurman hangisi? En çok sevdiğin lezzetteki dondurmalardan bir külah yiyerek çocuklar kadar mutlu olabilirsin! Üstelik dondurmanın içeriğinde bulunan protein, karbonhidrat, A, C, D, E ve B grubu vitaminleri, kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller de sağlığına çok faydalı.

Bol bol su

Günde ortalama 3 litre su içmen gerekli. Bunun için kendine bir plan yapabilirsin. Örneğin, sabah yataktan kalkınca, yemeklerden önce ve yatarken bir bardak su içebilirsin. İlk başlarda bu zor gelebilir, ancak vücudun kısa zamanda buna alışacak ve sürekli su içme ihtiyacı hissedeceksin. Bu arada su denince aklına kolalı içecekler, çay, kahve gibi sıvılar gelmesin. Bunlar su ihtiyacını karşılamaz, aksine, kendini daha yorgun hissetmene sebep olur.

Bir, ki, üç! Haydi, hopla zıpla

Uzmanlara göre yorgunluktan kurtulmanın en iyi yollarından birisi, egzersiz yapmak. İşin ilginci de, kasları en iyi dinlendirme yöntemi, onları çalıştırmak! Tezat gibi görünse de, kaslarını ne kadar çok çalıştırırsan, performansları o kadar çok artıyor! Üstelik kaslarını düzenli olarak çalıştırarak kendini sakatlanmalara karşı da koruyabilirsin. Her sabah yataktan kalkınca birkaç küçük hareketle güne başladığın zaman farkı hissedeceksin!

Yürüyüş

Açık havada gün boyunca yürüyerek süper enerji toplayabilirsin. Mümkünse gideceğin yerlere otobüs, taksi, dolmuş gibi araçlar kullanmadan ulaşmaya çalış. Ayrıca her gün en az on beş dakika bisiklete binerek hem keyişi vakit geçirebilir hem de eğlenebilirsin!

Sevgi gösterisi

İçini sevgiyle kaplayacak bir şeyler yapabilirsin! Örneğin, küçük bir bebeğin güler yüzü seni mutlu edebilir. Varsa tanıdıklarının çocuklarıyla ilgilen, onlarla oyun oyna.

Yardım et

Yakınlarına, yaşlılara yardım et. Başkalarını sevindirerek, hem onların hem de kendi yaşamını renklendirmiş olursun. Eğer vaktin varsa, sivil toplum örgütlerinde, yardım derneklerinde çalışabilirsin.

Miyav-Havhav

Sokakta gördüğün sahipsiz kedi veya köpeklerle ilgilenebilirsin. Onlara yiyecek götür, su ver. Onlara iyilik yaptığında gör bak, kendini nasıl da mutlu hissedeceksin!

Ilık banyo

Kendini şımartmak için mutlaka ılık bir banyo keyfi yapmalısın. Küveti doldur ve köpüklerle donat. Sana bir de rahatlatıcı banyo önerisi sunalım: Birkaç papatya çay poşetini gazlı beze sararak musluktan akan ılık suya tut. Bir portakalı ince dilimler halinde kes ve banyo suyunun içinde hepsini beraber yüzdür. Papatyanın kokusu ve portakaldan vücuduna geçen C vitamini, inanılmaz bir rahatlama hissetmeni sağlayacak.

0 yorum: