11 Şubat 2008 Pazartesi

Feng-Shui’yi göre döşeyin

Bugünlerde dekorasyonda oldukça rağbet gören yeni bir akım var. İsmi Feng Shui. Feng-Shui, insanın kendini iyi yönlendirmek için evinde ve işyerinde yaptığı düzenlemelere deniyor. Gün geçtikçe de meraklıları artıyor. Geomansi adıyla bilinen feng-shui, insanın kaderini iyi yönlendirmek amacıyla fiziksel çevresini düzenlemesini içeren bir sanat ve felsefedir. Feng-Shui’nin hedefi, evinizin ya da iş yerinizin içindeki ve çevresindeki nesneleri uygun biçimde düzenleyerek, evrenin iki zıt fakat birbirini tamamlayan gücü, ying-yang güçleri arasındaki dengeyi sağlamaktır. İç mimaride yaşanan bir geçiştir.

Feng - Shui’de renkler
Renk herhangi bir dekorasyon şemasının en önemli safhalarından biridir. Mekânda en çok göze çarpan ana unsurdur. Bir odayı orada yer alacak faaliyete uygun renk tonunda dekore etmek gerekir. Eğer kendi işinizi kuruyorsanız hem başarı hem de itibar kazanmak istiyorsanız, iş yerinizi dekore ederken, hem parayı hem de başarıyı simgeleyen siyah rengi ve ün rengi olan kırmızıyı kullanabilirsiniz. Beyaz ise iki farklı şeyle ilişkili renktir. O saflığın rengidir ama aynı zamanda Çinliler’in cenaze ve yas için kullandıkları renktir. Beyaz yang bir renk olduğundan ona ying enerjisi, yumuşak bir unsur katmak için daha koyu renk serpiştirilmelidir.

Yeşil-mavi ağaç unsuruyla ilkbaharla ve yeni başlangıçlarla ilişkilidir. Her iki renk de özellikle doğuya bakan odalar için uygundur. Sağlık, aile yaşamı, uyum ve gelişmeyi güçlendirir. Kırmızı, şans getiren bir renktir. O ateşle, yaşamla, mutluluk ve sıcaklıkla ilişkilidir.

Evinizin şekli
Evinizin ya da apartmanınızın şekli de yaşam alanınızın feng-shui’sini etkiler. Kare ya da dikdörtgen evler en uğurlu evler olarak kabul edilirler. Feng-Shui uzmanları düzensiz şekilde inş edilmiş evlerde oturmamanızı tavsiye ediyorlar.

Yatak odası
Feng-Shui prensiplerine göre, yatak odası evdeki en önemli odadır. Çünkü nerede ve nasıl uyuduğunuz yaşamınızı büyük ölçüde etkiler.

Yatağı yerleştirmenin ana kuralı ayakucunuzun asla oda kapısı ile aynı hizada olmamasıdır. İdeal olarak yatak oda kapısıyla karşılıklı iki köşede bulunacak şekilde yerleşmelidir. Bu enerjinin odada iyi biçimde alınmasını sağlayacaktır. Yatağı bir pencerenin değil bir duvarın önüne koymalısınız. Feng-Shui uzmanı Johndennis Govert yatağınızı başınız kuzeye gelecek şekilde yerleştirmenizi tavsiye ediyor. Bir yatağı asla dışa çıkık bir kirişin altına koymayın. Baş ağrılarına, hastalıklara ve kafa karışıklıklarına sebep olur. Başucu lambaları, duvara asılı olmamalıdır. Aşırı parlak lambaların, gözleme zarar verebileceği gibi, giderek karaciğer rahatsızlıklarına neden olabilir.

Yatak odasındaki aynalar asla yatağa dönük olmamalıdır. Enerjinizi alır.

Oturma odası
Evdeki olumlu feng-shui için en önemli üç yerden biri de oturma odasıdır. Zevk ve stil tercihiniz ne olursa olsun, hedefiniz sakin ve hoş insanı buyur eden bir etki yaratmaktır. Bu çok önemlidir. Oturma odanızın güneydoğu kısmı en güçlü ve önemli zenginlik köşesidir. Odanın genel koşuşturması chi akışını çok güçlendirir. Bu güçlü chi odanın zenginlik bölgesinden geçerken çok çarpıcı bir etki yapabilir.

Mor renk oturma odasının güneydoğu bölümünde kullanılabilir. Bu şans verici renk bitkilerde de kullanılabilir. İyi ışıklandırma iyi chi demektir. Karanlık odalar olumsuz etki taşırlar. Bu odanızda asla çürümüş, kırık, bozuk bir eşya kullanmayın. Yaydığı olumsuz enerji bulunduğu köşe ve o ailenin o köşeyle ilgili hedefleri üzerinde zararlı etki yapar. Oturma gurupları sırtlarınız kapıya ya da pencereye dönük gelmeyecek biçimde yerleştirmeniz gerekir. Eğer oturma odanız müsaitse, mobilyayı bagua şeklini çağrıştıracak biçimde düzenleyebilirsiniz. Şans getirir. Chi akışını da sağlamış olursunuz. Sokak kapınızın chi için önemli bir supap olduğunu unutmayın. Eğer bu kapı, evin dış görünümüyle olduğu gibi, içine açıldığı odayla da iyi orantılıysa iyi derecede chi enerjisi alabilirsiniz. Koltuk ve sandalyelerinizi asala çıkıntılı kirişlerin altına yerleştirmelisiniz. Çünkü bu yapılar altlarında oturan insanların üzerinde ezici etki yaratırlar.

Yemek odası
Çinliler yemek yeme sanatını çok ciddiye alırlar. Onlar yemek yemenin bedeni olduğu gibi ruhu da doyurduğuna inanırlar. Bu yüzden yemek odası, yemek yiyenlerin rahat olmalarını sağlayacak ve onların arasında uyum ve iyi duyguları artacak biçimde düzenlenmelidir.

Yemek bölümü eşya ile tıka basa olmamalıdır. Eğer mümkünse bu odada sadece yemek masası, sandalyeleri ve bir büfe bulunmalıdır. Manzara resimleri gibi resimler yemek odası için uygundur.

0 yorum: