19 Kasım 2009 Perşembe

Koşu sonrasında içilen kiraz suyu ağrıları azaltıyor!


Kiraz suyu, koşu sonrası oluşan ağrıları azaltma konusunda yeni bir buluş!


Spor esnasında şekersiz kiraz suyu içen kişilerde çok daha az gerilim ve ağrı oluştuğu gözlemlendi. Bilim adamlarına göre kirazın gücü, meyvelerin doğal anti-inflamasyon gücünden geliyor. Ayrıca içeriğindeki bulunan antosiyanin adlı antioksidan bileşen, kiraza kırmızı rengini veriyor.

Yeni trende göre bu artık bir spor içeceği! Yapılan araştırmalara göre kiraz suyu kas ağrılarını çok büyük ölçüde azaltıyor.

Yapılan araştırmalara göre kirazlar, kalp krizine bağlı olarak gelişen inflamasyonları azaltıyor hatta ağrılarla baş gösteren kas zayıflamasını da engellemeye de yardım ediyor. Kirazlar hakkında yapılan çalışmalarda yaşları 18 ve 50 arasında değişen ve bir hafta boyunca günde iki kere yaklaşık 250 ml kiraz suyu içen kişiler gözlemlenmiş ve uzun mesafeli koşularda kiraz suyu içen kişiler, diğer meyve sularını içen kişilere oranla çok daha az kas ağrısı çekmişlerdir.

0-10 arasında bir derecelendirme tablosu yapıldığında, kiraz suyu içen kişiler diğerlerine oranla en az 2 puan daha az acı hissettiklerini belirtmişlerdir – bu da klinik olarak büyük bir farktır.

Çoğu sporcu için zorlu bir yarış sonrası uygulanan dört vazgeçilmez vardır. Dinlenme, buzlu kürler, kompresyon ve bacakları yukarıda tutmak ve NSAIDS (non-steroidal anti-inflammatory drugs) – steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar. Ama NSAIDS’in bazı yan etkileri veya negatif etkileri olabilir ama bu etkileri çözümlemede kiraz suyu gibi doğal yöntemler çok başarılı olmakta ve egzersiz öncesi ve sonrasında oluşan kas zorlanmalarını azaltmaktadır.

0 yorum: